MEHMET AKİF: Hayatı-Seciyesi-Sanatı

  • Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve sanatını konu alan çok sayıda kitap olduğu bilinmektedir. Aslında bu kitap Mehmet Akif’le ilgili en erken basılmış kitaplardan biridir. Yeni bir baskısına dikkat çekmek istedik; çünkü bu biyoğrafi kitabı aslında 33 yıl Mehmet Akif’le en yakın dostluk yaşamış birinin yakın anılarıdır. Mehmet Akif’i bu denli içten, bu denli özel ve bu denli etkili bir Türkçe ile anlatan başka bir kitap da mevcut değildir. Bu samimi itiraflarla zenginleşmiş anılarda “çetin” bir dostluk sınavı da mevcuttur. Zaten, en çok bildiğimiz; Mehmet Akif’le dost olmak ve dost kalmak kolay da değildir; çünkü o dostluğun gereğini tavizsiz yerine getirir ve de bekler…

Yazar diyor ki kapak tanıtımında: “ Bir de benim Akif’im var. Bu Akif, hayatımın otuz üç senesidir. Bu otuz üç senede o, bir tek defa bayağı olmadı. Onun iç yüzüne baktığım vakit gökyüzüne, denize bakar gibi ferahladım. Sonra onun altmış üç senelik hayatını öğrendim; bu ne berrak altmış üç senedir, siyah ve pis tek bir dakikası yoktur.”

Zengin anılarla ilmik ilmik işlenmiş bir Mehmet Akif biyografisi var elimizde. Özellikle zamanımızda okunması tavsiye edilebilecek bir kitap, Cemal Kuntay’ın çok samimi ve coşkulu yazılmış Mehmet Akif kitabı..